SANAYİ TESİSİ (BACALARDA) KULLANILMASI GEREKEN UÇAK İKAZ LAMBALARI

Sanayi Tesisleri , özellikle kimyasal madde, yanıcı madde bulunduran ve yanıcı, parlayıcı, ateş ve yangın riski olan ortamlardır. Özellikle bu tesis içerisinde yer alan bacalar ,genellikle çok uzun olmakta ve hava taşıtları açısından mania sınıfına girmektedirler.

İşte bu noktada hem Türk Sivil Havacılık dairesi, hem de ICAO belirli standartlar ortaya koymuştur.

İlk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar,

  1. Uçak ikaz lambalarının kullanılacağı yapı (genelde fabrika bacaları için geçerlidir ) kırmızı ve beyaz çizgiler ile işaretlenmiş ise gündüz ikaz lambası kullanılması gerekemez.
  2. Ayrıca baca çapları 6-30 metre ,30 -60 metre ve 60 metreden daha geniş olarak sınıflara ayrılmıştır.Çap genişliği ile beraber kullanılması gerekli ikaz lambası sayısı doğru orantılı olarak artar.
  3. Sanayi tesisleri ve bunların bacalarında kullanılacak uçak ikaz lambaları diğer tüm yapılardan farklı olarak, bacanın en üst noktasına değil, en üst noktanın 1 ila 3 metre altına monte edilmelidir.

 

baca-3

 

Özellikle kirlenme, yıpranma ve ısının yüksek olduğu bu tip yapılarda kullanılması gereken lambalarda explosion proof (ex-proof) özelliği olmalıdır. Sanayi tesislerinde kullanılacak lambaların belli durumlarda ışık yoğunluğundan çok, bu özelliği taşıması daha önemlidir.

Genel olarak ex-proof uçak ikaz lambaları, kırmızı ve sürekli ikaz lambalarıdır ve düşük yoğunluklu uçak ikaz lambası sınıfına girerler.

ex-proof

http://www.mundolight.com/urun/ml-exproof/