BİNALARDA HANGİ TİP UÇAK İKAZ LAMBASI KULLANILMALIDIR ?

Özellikle inşaat sektörünün ve teknolojisinin gelişmesi ile beraber, ülkemizde çok yüksek katlı binalar, geniş ve uzun bir çok yapı tesis edilmeye başlandı. Bununla birlikte özellikle hava alanları yakınında yer alan, ancak diğer tüm yüksek yapıları da kapsayacak şekilde bir endişe ve zorunluluk ortaya çıktı.’‘Uçak İkaz Lambaları”

torre_global_noche

Bu noktada kafalarda oluşan en büyük soru , hangi binalarda uçak ikaz lambası kullanılması gerektiği ve hangi tip lamba gerektiğidir.

ICAO ve Türk Sivil Havacılık Dairesi tavsiyelerine göre  30 metre yüksekliğin altında ki hiç bir binanın uçak ikaz lambası kullanması gerekmez, ancak 30 metreyi aşan binalar için, özellikle  diğer bir bina tarafından maskelenmiyor ve hava limanı (uçakların iniş kalkış yaptıkları güzergah üzerinde ise) bu ikaz lambalarını kullanması zorunludur.

Bundan sonra ulusal ve uluslararası kriterler kabaca bina yüksekliklerine göre kullanılması gereken uçak ikaz lambalarını sınıflandırmıştır. Bu sınıflandırma;

A) 45 metreye kadar olan binalar

B) 45 -105 metre olan binalar

C) 105-150 metre arası olan binalar

D) 150 metre ve üzeri olan binalar şeklindedir

Önemli bir diğer husu ise;  sadece gece ikaz lambası kullanılması gerekiyor ise kırmızı, gündüz ve gece beraber kullanılması gerekiyor ise gündüz beyaz , gece kırmızı uyarı veren bir ikaz lambası kullanılması gerekmektedir. Ayrıca yapının boyu uzadıkça yoğunluğu daha fazla olan uçak ikaz lambası kullanılmalıdır.

http://www.mundolight.com/kullanim-alani/bina-ikaz-lambalari/